Kostel v Ostravě-Hrabové nezapře vesnici. Vypadá jako kdyby připlaval z Beskyd.
Je tomu devatenáct let, kdy kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v ostravském obvodu Hrabová lehl popelem. Příčina toho, proč na Velikonoce 2002, přesně 2. dubna, shořel, zůstává dodnes neobjasněna. S největší pravděpodobností šlo o závadu na elektroinstalaci, která způsobila zkrat a ten zažehl požár. O tom, že za dva roky byl postaven kostel nový, který je co možná nejvěrnější replikou původního, se napsaly stohy papíru a dlouhé soubory webových stránek.
Sám jsem o kostele mnohokrát psal a „milionkrát“ jej fotil. Častokrát jsem jen tak poseděl na trávě u kostela nebo na kamenném schodišti bočního vchodu s výhledem do okolí. Samozřejmě je to především tím, že bydlím pár set metrů vzdušnou čarou a jako každý Hrabovan mám k té půvabné dřevěné památce silný citový vztah. Kostel je jednoznačně nejznámější dominantou Hrabové a také připomínkou toho, kdy „Grabowa“ bývala typickou vesnicí s chalupami, statky, pásy polí a luk. A s rybníky. Ano, rybníky. Ty tvořily rozsáhlou síť vodních ploch. Ostatně i kostel stával kdysi na břehu jednoho z rybníků. Ne, nechci tvrdit, že jej přestěhovali na jiné místo, chci tím říci, že tam, kde je dnes louka, se rozkládala vodní plocha. Musel to být nesmírně romantický pohled, jaký se dá navodit dnes už jen díky fantazii: stojíte před kostelem a před vámi se blyští stříbrné vlnky na hladině rybníka, který končí až tam, kde dnes hučí Místecká ulice, tedy až u tak zvané Prašivky. To bývalo (a dodnes asi je) nejvyšší místo Hrabové a tak není divu, že si zde prý postavili tábor vojáci generála Laudona. Ostatně, když se projdete pro změnu po Prašivce, vidíte naopak kostel jako na dlani a před ním (stále ještě díky fantazii) nic, než rybník. Jinými slovy, dříve – v šestnáctém století, kdy jej zde postavili – musel být kostel výrazně silnější dominantou v krajině, než dnes, kdy je přece jen obklopen stavbami vyššími, než byla původní venkovská stavení. I to vidím úplně jasně – kostel a kolem něj nízké dřevěnice, jaké dnes potkáváme při toulkách po Beskydech. Ostatně on i ten kostel vypadá, jako kdyby připlul po Ostravici z hor. Však i legenda praví, že původně stával v Metylovicích, na úpatí Ondřejníku. Když tam stavěli kostel nový, zděný, prý ten původní rozebrali a prodali Hrabovanům, kteří svůj kostel marně vyhlíželi a chodili na mše až do Paskova. Tuto legendu žádné hmatatelné důkazy ani listiny nedokládají, ale traduje se z generaci na generaci. Jako každý silný příběh.
Jak už jsem napsal, kostel (nebo taky „kostelík“, jak svému svatostánku Hrabované říkají), jsem fotil mnohokrát. Většinou šlo o sváteční akce, mše, koncerty, besedy při Noci kostelů a podobně. To bývá plný lidí a má samozřejmě patřičnou atmosféru. Naposledy jsem měl možnost kostel fotit prázdný, když jsem tvořil doprovod kolegovi a vášnivému znalci sakrální architektury Petru Vaňkovi. Díky tomu, že nám místní občan Bedřich Chlupatý otevřel dveře chrámu, mohl jsem tentokrát fotit kostel prázdný. Je to zase jiný pocit a hlavně se fotí klidněji, když vím, že závěrka „nemlaskne“ zrovna do tichého okamžiku nějakého koncertu, což ve mně vyvolává vždy pocity trapnosti. Záběr se dá taky klidněji připravit, když vím, že mi před objektiv nevkročí někdo, kdo (logicky) nepočítá s fotografem.
Pár fotek z té poslední návštěvy přidávám jako ilustrace k tomuto textu, který je lehkou vzpomínkou na to smutné výročí, kdy kostel lehl popelem… Ale hlavně vzpomínkou na hrabovský kostelík, který máme my, Hrabované, ve svých srdích.
Kostel vyhořel v roce 2002 a to je 21let
Hezký článek. Kdysi jsem vyrůstal v Hrabové, to byl ještě minulý režim. Často na to vzpomínám i na Scuci. Naja, ‚salles ist schon weggegangen. Měli byste tu trasu obnovit. Alespoň jako Fußweg für Lokalturismus. Jedna věc ale odpustit vedení Grabau nejde: co jste to těm nahoře za cestou nad Kirchofem dopustili za Hrůzu?? Nevzhledné krabice montoven, jedna firma horší než druhá. Už Grabau není pěkná obec, už je to jen Scheissloch, Grube! Is’s net Schade?
Několik postřehů ze stavby kostelíku
https://youtu.be/hHOLzbCN8pc
https://youtu.be/oBus3BjBJng