Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

1

Hrabovská Neckyáda potěšila stovky lidí na obou březích řeky Ostravice

Text a foto v rubrice Aktuality, Z Hrabové

Jednou za rok, vždy v létě, se na řece Ostravici, v místě, kde na jednom břehu leží ostravský obvod Hrabová a na druhém břehu Vratimov, dějí nevídané věci…

Na hladině se objevují nezvyklé obří předměty. Onehdá to byla například těžní věž se dvěma horníky, jindy zase celý svatební průvod nebo tramvaj. Břehy řeky lemují stovky diváků, kteří se přišli pobavit a poradovat. Vědí, že Neckyáda, kterou pořádají členové Sboru dobrovolných hasičů Hrabové na dnes už čisté Ostravici, nezklame. Stalo se tak i letos, a to i přesto, že mnoho naplánovaných akcí se kvůli novému viru nekonalo. Hrabovská Neckyáda se uskutečnila, byť za zpřísněných a s hygieniky konzultovaných opatření.

Letos plula po hladině Ostravice například tramvaj

Letošní, už třetí, ročník Neckyády připravili hasiči na první srpnový den. S organizací jim pomohli členové místního občanského sdružení Torali a ve vlnách řeky jistili posádky hasiči z Vratimova, kteří se starali především o to, aby někdo z účastníků nedoplul až k nebezpečnému splavu pár desítek metrů od cíle soutěže.

Hrabovská Neckyáda je ryze recesistickou záležitost, takže až do poslední chvíle čekají organizátoři na to, kolik posádek stihne sestrojit svou loď. Podmínky jsou jasné – jde o plavidlo vlastní výroby na lidský pohon, které se cestou nerozpadne a neznečistí řeku. Letos se na start dostavilo osm posádek, některé doslova na poslední chvíli. Od posádky, kterou tvořil jediný „námořník“, jako byla například z plastových lahví vytvořena loď s názvem Veselý tým Martina Veselého nebo Ponorka Lukáše Doležálka, až po početnou posádku nazvanou Olympijské plavidlo. Některé lodě byly doslova vymazlené a zjevně nevznikly přes noc, například loď Almara, což byla zmenšenina tramvaje, která Hrabovou kdysi projížděla, byla doladěna do posledních detailů.

Novinkou letošního ročníku byl poslední hrabovský vodník, který celou akci moderoval. Jak uvedl na startu Jaroslav Mintěl, starosta hasičů z Ostravy-Hrabové, jednalo se o vodníka, kterého hasiči chytili při jedné z akcí na řece Ostravici. „Vodník slíbil, že pokud jej pustíme zpět, splní nám naše přání. Jedno z nich bylo, že odstartuje naši letošní Neckyádu,“ uvedl Jára Mintěl. Vodník splnil své slovo, Neckyádu skutečně odstartoval a dokonce ještě varoval posádky před ledovci, peřejemi a vodopády, se kterými se budou na řece potýkat. „Domluvil jsem se svými kolegy vodníky, že dnes si vezmou volno a nikomu se nic nestane,“ slíbil hrabovský vodník. Jak slíbil, tak se i stalo.

Do cíle dorazilo všech osm posádek, a to v mimořádně dobrém čase. Trasu mezi horním a dolním splavem v Hrabové, což je cca 1500 metrů, zdolala nejrychlejší posádka za pouhých dvacet minut, což je zřejmě rekord tohoto zábavného podniku. „Zdá se, že obyvatelé sídliště ve Frýdku-Místku splnili svůj slib, a všichni najednou spláchli svá WC. Následná přílivová vlna znamenala zvýšení toku Ostravice u nás, v Hrabové,“ komentovat skvělý čas vítězné posádky již zmíněný vodník.

V cíli byly připraveny ceny pro tři posádky: nejrychleji celou trať projelo Mezinárodní plavidlo složené z posádky českých a slovenských námořníků. Samotní diváci ocenili jako nejoriginálnější loď Almara (již zmíněná tramvaj) a v kategorii dětských posádek zvítězili Piráti z Hrabové.

Piráti z Hrabové

Vratimovští hasiči se starali o to, aby vše dobře dopadlo, což se povedlo

Ceny předal starosta Jára, hosteska, vodník a jednatelka Hanka

Poslední hrabovský vodník zjišťuje, komu uplavaly plavky…

Tak zase za rok!

Historie Neckyády

Neckyády v Hrabové mají dlouhou historii. Už v osmdesátých letech se několik nadšenců, kteří založili Spojené Státy Hrabovské (USH), rozhodli sjíždět řeku (tehdy ještě zpěněnou splašky z místních fabrik) na všemožných plavidlech. Za vše hovoří názvy plavidel z osmdesátých let: Piráti silnic, Potápějící se záchodový papír, Rybářová dcera… Z kroniky USH se dochoval tento zápis o konání Neckyády z roku 1986: „…Nad konáním této splavovací akce visely těžké mraky v podobě rodičů, kteří odmítali léčit své děti z těžkých chorob po každé neckyádě, ale nakonec vše dobře dopadlo a Neckyáda roku 1986 mohla proběhnout…“
Jde o zápis členů USH, kteří v té době byli teprve mladíky. Pak tito nadšenci nastoupili na vojnu, do práce, do manželství atd. atd. a s neckyádami byl na dlouhá léta konec. Po více než třiceti letech se tehdejší mladíci k nápadu vrátili, dnes už jako zkušení muži, kteří se už zase začínají nudit… Většina z nich se sešla ve Sboru dobrovolných hasičů ve své obci a společně Neckyádu vzkřísili…

 

Jeden komentář

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..