Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

1

Virtuální výlet ostravským obvodem Hrabová

Text a foto v rubrice Aktuality, Z Hrabové

Právě dnes, když píšu tento příspěvek, tedy první jarní den, plánovali hasiči z Ostravy-Hrabové, že se Hrabované projedou na kolech po této části Ostravy. Virus nám ten výlet zrušil, ale aspoň takto virtuálně bychom se mohli vesnicí na okraji Ostravy projet. Jako ilustrace můžeme použít obrázky z naučné stezky Viléma Závady, která obcí provází. Ostatně právě tuto naučnou stezku jsme chtěli na kolech projet – je totiž ideální pro poznání Hrabové, její historie i současnosti. A k těm obrázkům přidám text z jedné z oněch tabulí. Je to text, který (až to zase půjde) najdete na takové pěší zóně a zároveň cyklostrádě, která Hrabovou vede (text je upraven, aby byl pochopitelný i pro ty, kteří zrovna nestojí u zmíněné tabule naučné stezky):

„Krajinu tvoří rovina, která spojuje Hrabovou s podhorskými obcemi. S Paskovem, Místkem a dál s Beskydami. Ty je ostatně vidět na horizontu, kde se tyčí Lysá hora, nejvyšší vrchol a symbol Moravskoslezských Beskyd. I ten kostelík, který je nedaleko, z dřevěných trámů postavený a se střechou pokrytou typickým štípaným smrkovým šindelem, byste hledali spíše někde v horách, než na okraji Ostravy. Nedaleko je Šídlovec, sídliště, které vzniklo jako místo pro život obyvatel rozrůstající se Ostravy.

Dřevěný kostel je dominantou Hrabové

Tak tudy šel čas: vesnice, která tíhla spíše k vodě, půdě a horám se stávala čím dál více součástí rozvíjející se metropole. Součástí města, které prošlo podobným vývojem, jako města divokého Západu, jen zlatá horečka tady byla horečkou černou – uhelnou. Tak, jako zlatokopectví měnilo krajinu, tak i nálezy kvalitního černého uhlí v Ostravě měnilo ráz venkova a charakter lidí – ze sedláků a zemědělců se stávali horníci, hutníci a obráběči kovů.

Dnes je Hrabová součástí třetího největšího města země, průmyslové Ostravy, sídlí zde největší průmyslová zóna města. Přesto si obec zachovala mnohé ze svého venkovského rázu. Hlavně klid a pohodu, spoustu zeleně a prostoru pro odpočinek. Hrabová, jako samostatný ostravský obvod, žije čilým spolkovým životem. Není snad týdne, aby se něco nedělo, ať už v oblasti kultury, sportu nebo nějaká zábava pro děti.

Hrabová je příjemným místem pro život místních lidí i pro odpočinek obyvatel okolních částí Ostravy.

Bývalá škola, dnes úřad samostatného obvodu města Ostravy

Místní škola se stala základem života mnoha hrabovských dětí. Zdejší rodák, básník Vilém Závada v roce 1957 napsal báseň K otevření nové hrabovské školy:

Hrabovští chlapci a děvčata
osvíceného čela,
mějte svá křídla vždy rozpjata
a srdce rozhořelá.

Ať jiskří ve Vás lidský duch,
k své práci s láskou lněte,
až poddá se Vám zem i vzduch
a Vy jim povládnete!“

Místní škola

Hrabová bývala rybníkářskou obcí

Hrabová a Hrabované byli po staletí spojeni s řekou Ostravicí

Pomník Jana Husa stojí nedaleko dřevěného kostela

 

 

Obrázky vytvořila firma CBS – Malované mapy

Jeden komentář

  1. Ahoj Petře, jak se máš? Po delším hledání jsem Tě našla, jelikož ale Tvoje číslo, které mám je neplatné, můžu Tě poprosit, můžeš mě prozvonit, ozvu se Ti zpět.

    Díky moc a zdravím i Šárku Jarka Slámková, 736454027

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..