Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

3

Hledání patronky hrabovského kostela, aneb do pouště Sinaje

Text a foto v rubrice Fotogalerie, Z dálav, Z Hrabové

Při přemýšlení o životě, historii, kořenech, jsem nabyl dojmu, že když už bydlím v Hrabové a téměř denně chodím kolem dřevěného kostela svaté Kateřiny Alexandrijské, měl bych „panně a mučednici“, která dala kostelu jméno, něco vědět. A kde jinde se vše dozvědět a náležitě „očichat“, než v místě, kde se nachází původní klášter svaté Kateřiny, v Egyptě, na poloostrově Sinaj…

Klášter Svaté Kateřiny ze šestého století se rozkládá v poušti mezi horami. Přímo nad ním se tyčí Mojžíšova hora, tak významná v křesťanské historii. Právě proto také klášter vnikl zde, tedy v místě, odkud Mojžíš na horu vycházel.
Samotná cesta ke klášteru je zážitkem, projíždíte pouští a blížíte se k hradbě hor, jejichž vrcholy jsou vysoké dva tisíce metrů nad mořem. Pro většinu turistů, kteří znají Egypt pouze z hotelové pláže u Rudého moře, jde o zcela nový pohled na tuto exotickou zemi. Doporučit lze cestu z letoviska Dahab, které má pro našince jednu významnou výhodu – lze zde natrefit i na potápěčskou základnu s českými majiteli. „Není problém domluvit s námi celodenní výlet ke klášteru s výstupem na Mojžíšovu horu,“ říká spolumajitel místního hotelu Ivo Kollár, shodou okolností z, nám Hrabovanům, blízkého Sviadnova… „Námi prověřený řidič přijede až k nám do hotelu a sem vás zase doveze, není se čeho obávat.“ Cesta z Dahabu ke svaté Kateřině trvá zhruba hodinu a půl. Turista se musí připravit na možné kontroly na silnicích. To, co našinci může připadat jako nepříjemnost, je naopak způsob, jak se co možná nejvíce vyhnout nějakému nebezpečí.
Samotný klášter je střežen jako oko v hlavě. Je třeba si uvědomit, že jde o křesťanský klášter v muslimské zemi a je to častý cíl turistů z celé Evropy. Takže kontroly u vstupu jsou běžné. Zážitek z prohlídky klášteru však vše vynahradí. Dojem je nebývalý. Místní bazilika si zachovává ráz klasického řeckého ortodoxního chrámu, takže můžete obdivovat zdobné interiéry i typický ikonostas, vše ozářeno většinou jen svícemi. Pro milovníky historie je v areálu kláštera také muzeum s vystavenými historickými artefakty. Kdo odbočí z hlavní návštěvnické trasy, může se projít i uličkami mezi jednotlivými budovami areálu a popovídat si třeba s lidmi, kteří dodnes v klášteře pobývají… Jsou vstřícní, klidně vás nechají nahlédnout do skromného příbytku.
Klášter svaté Kateřiny je ideálním místem pro zahájení výstupu na vrchol Mojžíšovy hory, kde dle Bible rozmlouval Mojžíš s Bohem. Zatímco stovky turistů sem přicházejí na východ slunce, silný a hlavně turistů prostý zde bývá konec dne, kdy se po vychutnání západu slunce nad horami Sinaje vydáte s čelovkou dolů zpět ke svaté Kateřině. Počítejte s tím, že s posledními paprsky slunce se prudce ochladí, takže teplá bunda, čepice je zde opravdu nutná.

P. S. A ještě něco k legendě o svaté Kateřině Alexandrijské. Mučednice je spojována s počátky křesťanství. Dle legend se jedná o dceru egyptského krále, která žila na přelomu třetího a čtvrtého století a přijala křesťanství. Své víry se nevzdala ani přes drsné mučení při pronásledování křesťanů římským císařem Maxentiem. Mučena byla kolem s noži (proto má třeba Hrabová ve znaku nožové kolo, které si mnozí pletou s kolem mlýnským). Mučení přežila a tak ji Maxentius nechal setnout hlavu. Místo krve pak prý z těla Kateřiny prýštilo mléko…

Jeden komentář

  1. Zajímavé a poučné. Dobře se to čte.
    tz

  2. Krásné fotky, poutavé vyprávění o historii kláštera a vazbě na náš kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Málokdo si uvědomuje souvislost Egypta s počátky křesťanství a mučednicí Kateřinou. Není to pohled plážového turisty u Rudého moře, ikdyž i to má své krásy, zvláště podmořský svět. Děkujeme za přiblížení této legendy a tohoto zajímavého kousku světa.

  3. Je to opravdu magické místo a východ slunce na Mojžíšově hoře nepopsatelný . Na vrcholu se před východem setká spousta lidí ze všech končin světa a každý vítá slunce svým způsobem ,ale všichni se mají rádi a druží se … Cesta dolů ke sv. Kateřině vede po 3 000 schodech -schodech Pokání… těžká cesta s krásnými výhledy na klášter sv. Kateřiny …. je to nepopsatelný zážitek a všem vřele doporučuji .

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..