Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

3

Historický Důl Alexander se tyčí nad ostravskými Kunčičkami

Text a foto v rubrice Fejetony, Fotogalerie

Přiznám se bez velkého mučení, že jsem areálem starého objektu Dolu Alexander lehce fascinován. Objevil jsem jej před mnoha lety, kdy jsem hledal místo pro vznik fotografie, která ukazuje, jak je Ostrava (a tedy průmysl) nedaleko hor (a tedy přírody). Těžní věže starého, dávno nefungujícího dolu a za nimi panorama Lysé hory, byly jedním z dokladů toho, jak je to z Ostravy blízko do Beskyd a jak tedy život v průmyslovém městě může být příjemný díky tomu, že za dvacet minut jste pod beskydskými horami…

Důl Alexander ještě před lety, když jsem zjistil, že se k němu dá dostat…

Po mnoha a mnoha letech jsem se zaradoval, když jsem zjistil, že do uzavřeného areálu se dá vejít, protože tam fungují sklady jakési firmy. Super, dělal jsem, že jdu do skladu a přitom jsem si fotil staré důlní věže. Vyklubala se z toho nejméně hodina u Dolu Alexander. Znovu jsem se zaradoval před pár dny (pro ty, kdo budou tuto zprávu číst později – v létě roku 2018). Firma, která se o historické důlní objekty stará, tedy Diamo Ostrava, otevřela prostory dolu veřejnosti. Jediný den byl Alexander připraven na návštěvníky. A tak jsme mohli tento ojedinělý příklad industriální architektury prolízt doslova od sklepa po půdu, přesněji vrchol těžní věže a pokochat se výhledy na Ostravu.

Pro milovníky faktických informací: Důl Alexander stojí v ostravské městské části Kunčičky. Kovová, nýtovaná těžní věž se zdobnými prvky připomínající průmyslové baroko kontrastuje s komínem z pálených cihel. Důl Alexander byl součástí Ferdinandovy severní Dráhy a své jméno získal podle prezidenta této těžební a železniční společnosti, hraběte Alexandra Pallaviciniho. Horníci dobývali uhlí v hloubce více než jednoho kilometru. Těžba začala na sklonku devatenáctého století a důl byl v té době ukázkou vyspělosti techniky a lidského umu, o čemž svědčilo zařízení strojoven, kotelen a těžních věží.
Těžba v Dole Alexander skončila posledního dne roku 1992, dnes je areál kulturní památkou. V okolí dolu stojí původní hornická kolonie, v níž havíři bydleli. A zajímavostí je, že přilehlý park byl v padesátých letech místem, kde se rodila ostravská zoologická zahrada, než se přesunula do současného areálu.

Zájemci měli možnost vystoupit na vrchol těžní věže a podívat se na Ostravu

Vidět je například huť ArcelorMittal

Detail technické památky

Areál Dolu Alexander. V pozadí huť ArcelorMittal, dříve Nová huť v Kunčicích.

Jeden z nejstarších ostravských dolů – šachta Alexander.

Jeden komentář

  1. nevím, proč se důl Alexander tyčí nad Kunčicemi, když je v Kunčičkách. Logisky mi z toho vyplává, že se týčí nad Kunčičkami a jsou vidět Kunčice a další úchvatná místa.

    • moc děkuji, jdu se na text znovu podívat. díky.

  2. Omlouvám se, ale na začátku věty patří velké N a logisky se píše Logicky. Ještě jednou se omlouvám za překlepy

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..