Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

2

Uvnitř hory zvané Velká Čantoryje prý spí rytíři. Zatím stále jen čekají…

Text a foto v rubrice Tajemná místa a legendy, Z kraje

Až bude lidem ve Slezsku nejhůře, poznáte to: v té době vstanou rytíři spící v útrobách hory Velké Čantoryje, svolají svá vojska a vyjedou na pomoc. Tak praví jedna z legend, která se k hoře váže. Zdá se tedy, že nejhůře ještě není, protože rytíře v okolí Třince, Těšína či Jablunkova lidé ještě nespatřili.
Velká Čantoryje je nejvyšším vrcholem české části Slezských Beskyd. Nabízí skvělé výhledy a je proto oblíbeným místem turistů. Kromě toho je po staletí opředena mnoha bájemi.
Jednou z nich je pověst o tom, že na této hoře ryli čerti, což je prý také důvodem, proč hora získala své jméno. Jiná verze, proč se hora jmenuje Čantoryje, údajně pochází z období vpádu Tatarů na Moravu ve třináctém století. Prý na vrcholu hory postavili tábor a jeden ze stanů patřil samotnému chánovi. Tento stan se nazýval chantorium a podle legendy se podle toho jmenuje hora dodnes.

Rozhledna na Velké Čantoryji

Podle již zmíněné pověsti spí v této hoře rytíři se svými vojsky, kteří se probudí, jakmile bude této oblasti nejhůř. Čantoryje je tedy stejně kultovní horou, jako nedaleký Radhošť nebo třeba český Blaník se svými, tedy v případě Blaníku – blanickými, rytíři. Otázkou je, kdo posoudí, kdy nastane ten okamžik, kdy je třeba, aby z těchto hor už vyrazili stateční hrdinové?
Každopádně vrchol této bájné hory leží na hranici České republiky a Polska. Turisté si ji oblíbili pro skvělé výhledy na českou i polskou stranu Těšínských Beskyd. Vidět je i na Slovensko, kde se dají při dobré viditelnosti pozorovat i vrcholky Vysokých Tater. Ostatně právě proto, jak pověstné jsou zdejší výhledy, stojí na vrcholu rozhledna. Cestou k vrcholu z české strany stojí za návštěvu ještě jedno místo. Tím je skála, u které se na konci 17. století scházeli evangelíci z okolí. Zde, pod bájnou horou, uprostřed lesů, na skále, která sama o sobě připomíná kazatelnu, tajně četli z bible.

Lesy na Velké Čantoryji

Podzim na Těšínsku

Podzim na Těšínsku

Pod Velkou Čantoryjí

Pod Velkou Čantoryjí

Pod Velkou Čantoryjí

Jeden komentář

  1. Tuze pěkné napsano.

  2. Moc děkuji líbilo se mi to

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..