Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

0

Zachrání město hasičská stříkačka nebo Florián? Radní pořídili raději obojí.

Text a foto v rubrice Tajemná místa a legendy, Z Ostravy

Socha svatého Floriána stála na ostravském centrálním rynku, tedy dnešním Masarykově náměstí, už v roce 1763. Florián je patronem hasičů a kominíků a města stavěla sochy tohoto světce jako ochranu před požárem. Stejně tomu bylo v Ostravě, kterou pravidelně požáry mnohokrát pustošily.
Po jednom z takových ohnivých pohrom, kdy plameny přeskakovaly z jednoho domu na druhý a tudíž znamenaly opravdu fatální zkázu, se radní rozhodovali, zda koupí hasičskou stříkačku. Druhá, asi levnější, varianta byla, že problém vyřeší tak, že pořídí sochu svatého Floriána. Světec a pochopitelně patřičné modlitby Ostravu jistě ochrání. Nakonec prý učinili obojí. A k morovému sloupu, tedy ochraně proti epidemiím zhoubnou chorobou, přibyla na hlavní náměstí socha ochránce Floriána, jako ostraha proti požárům. A hasičům prý také i stříkačka – pro jistotu, co kdyby Florián nestačil…

Masarykovo náměstí v Ostravě zdobí socha Svatého Floriána, morový sloup a budova bývalé ostravské radnice.

V šedesátých letech dvacátého století barokní socha svatého Floriána z náměstí zmizela. A s ní i morový sloup. Na místě, kde stával patron hasičů, byla vztyčena socha chlapíka s puškou na zádech. Nastala divná doba, což se zrcadlilo i v názvu onoho náměstí. Pojmenovali ho podle tohoto ozbrojence – člena Lidových milicí. Centrum města se tak po desítky let jmenovalo náměstí Lidových milicí. Ostraváci si to zkrátili a hlavně zlidštili a říkali tomu místu „lidomilo“. Lidový milicionář zmizel okamžitě po změnách v roce 1989. Po rekonstrukci náměstí se do centra vrátil nejprve morový sloup a pak si radní vzpomněli, že vedle stával i svatý Florián a rozhodli se ho najít a vrátit na místo. Socha světce mezitím byla v Kravařích a poslední léta stála před kostelem v Ostravě-Hrabůvce. Historikové potvrdili, že jde opravdu o sochu z centra města a v roce 2008 ji vrátili na původní místo.
Přesto ochránce Ostravy nestojí tak, jako kdysi. Jak lze vyčíst ze starých fotografií, původně stával čelem ke staré radnici, k dnešnímu Ostravskému muzeu. Při novém vztyčení sochy udělal Florián „čelem vzad“. Kdo ví, proč a kdo ví, zda to památkáři vůbec vědí. Dnes se dívá přesně opačným směrem a ke staré radnici se tedy točí zády. Nicméně, opět se dívá na místo, kde sídlí správa města, přesně směrem k Nové radnici. Takže vše je vlastně, jak se sluší a patří.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..