Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

3

Příběh Hrabové, vesnice mezi Ostravou a Paskovem

Text a foto v rubrice Aktuality, Zajímavé projekty

Naučná stezka provází ostravskou částí Hrabová a vypráví návštěvníkům i místním „domorodcům“ příběhy míst, která stojí za zastavení a třeba i přemýšlení. Tabule naučné stezky zdobí malované obrázky pamětihodností tohoto ostravského obvodu a texty mluví o historii i současnosti Hrabové. Vše začíná nedaleko známého dřevěného kostelíku, před úřadem tohoto ostravského obvodu. Zde je příběh, který se dočtou návštěvníci oné naučné stezky na úvodní tabuli. Story o Hrabové:
Stojíte v místě, které je pro Hrabovou mimořádně významné. V bývalé škole z roku 1904 sídlí úřad dnes samostatného obvodu Ostravy. Cesta k tomu, aby se Hrabová stala jednou z městských částí a aby měla svého vlastního starostu a zastupitelstvo, byla dlouhá a některé její etapy jsou součástí tohoto vyprávění. Hrabová je obec, která si zachovává svůj typický venkovský charakter a přitom je součástí třetího největšího města země. Blízkost města, do něhož se Hrabová postupně vrostla a které naopak postupně vrůstá do Hrabové, je znát. Stejně jako je cítit původní charakter vsi, která měla blízko k Podbeskydí, k obcím podél řeky Ostravice a především k Paskovu.

dřevěný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské

dřevěný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské

První nezpochybnitelnou písemnou zmínkou o Hrabové je doklad z roku 1297, kdy se těšínský kníže Měšek dohodl s olomouckým biskupem Dětřichem o tom, kudy povede hranice jejich panství, tedy hranice mezi Moravou a Slezskem. Existují ale i verze, že už o třicet let dříve, tedy v roce 1267, uvedl Hrabovou ve své závěti biskup Bruno ze Schauenburku. Každopádně jedno je jisté: lidé žili na tomto území před Brunem i před dohodou Dětřicha s Měškem.
Lidé zde byli zvyklí hospodařit na polích a (ač se to zdá dnes neuvěřitelné) byla zde významná rybníkářská oblast. Postupný rozvoj průmyslu v nedaleké Ostravě znamenal přerod Hrabové v součást tohoto města. Lidé nacházeli v Ostravě práci v hutích a dolech. Továrny zase potřebovaly prostory pro výstavbu nových bytů a rozvíjející se Ostrava chléb a tedy obilí. Ubývalo rybníků a přibývalo polí. Stejně tak přibývalo domů a vyrostlo dokonce sídliště. Malé a dodnes milé a svým charakterem unikátní, které dostalo název podle rybníka, jehož vody se v tom místě rozlévaly – Šídlovec.
Součástí Hrabové bývala po staletí i Malá Hrabová, tedy dnes známá Hrabůvka. Tu poznamenal vývoj průmyslu ještě více, než Hrabovou. Bylo tam kde stavět, byla blíže centru Ostravy a tedy i blíže hutím a dolům. Stala se ideálním místem pro stavbu výškových domů. Jako dítě přeroste své rodiče a každý si jde svou cestou, tak nakonec Hrabůvka přerostla Hrabovou a v roce 1990 přišla doba, když se Hrabová rozhodla žít samostatně. Vznikl nový obvod průmyslového města. Vznikla Ostrava-Hrabová.
A to jsme zpátky na začátku tohoto příběhu.

sídliště Šídlovec

sídliště Šídlovec

rybníky v Hrabové

Ilustrace vytvořila firma CBS, vydavatel malovaných map a tvůrce obrázků naučné stezky v Ostravě-Hrabové.

Jeden komentář

  1. Pane Žižko,
    moc pěkně a trefně napsáno, k místu kde začíná naučná stezka. Ano bez osamostatnění by nebyla možnost přímého rozhodování o budoucnosti naší krásné obce. A tak je to teď už jen na námi volených zastupitelích a radě v čele progresívním starostou. A taky na nás občanech komu dáme hlas v budoucích volbách na základě zkušeností z předchozích let. Vždyť jsme díky příjmům spíše bohatší obec a tak rozvoj obce by neměl být jen krátkodobá vize, ale běh na delší trať a pak budeme spokojení všichni občané, ať už jsme se zde přistěhovali do nově postavených domů a nebo jsme starousedlíci. A je moc dobře, že dějiny, památky a osobnosti Hrabové od 13. století po současnost jsme mohli díky historikům a dalším aktivním občanům naší obce přečíst ve velmi poutavé publikaci Historie obce Hrabové editované naším mladým historikem panem Martinem Slepičkou. Přece minulost by měla být základním kamenem pro vytváření naší budoucnosti. A naslouchání hlasům z lidu také mottem každého vedení obce.
    Pane Žižko, my občané Hrabové Vám moc děkujeme za „Vaši Naučnou stezku“, protože Ti kdo si nepřečtou publikaci Historie obce Hrabové, tak se alespoň z těchto tabulí doví o historii míst, kde se nachází a možná i pochopí jejich význam a nebudou je chtít ničit. Protože i o nás se jednou historici zmíní v budoucích historických publikacích a chtějme proto společně i jednotlivě každý z nás svobodně po svém bez respektování šablon mediálních vůdců, k tomuto historickému pohledu výsledky své práce přispět.

  2. Uděluji výbornou jedničku.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..