Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

2

Orlová má bohatou historii, město vyrostlo na nalezišti černého uhlí

Text a foto v rubrice Z kraje

Město Orlová má bohatou historii, která sahá až do začátku třináctého století. Klášter Benediktinů, který zde sídlil, dával oblasti vzdělání a kulturní rozvoj. O významu tohoto kláštera vypovídá, že původní oltář z Orlové je v pražské Národní galerii.
Jako mnoho míst a měst tohoto regionu, i Orlovou poznamenala těžba uhlí. V tom dobrém i v tom zlém. V polovině osmnáctého století dostali právo k těžbě objeveného černého uhlí Rothshildové. Pro vesnici, kterou v té době Orlová byla, to znamenalo rozvoj průmyslu a připojení k železnici. Orlová se stávala moderním a rozvíjejícím se městem a centrem českého školství ve Slezsku. Jezdily zde tramvaje, vznikla nemocnice i muzeum. Mimochodem, několikrát Orlovou navštívil spisovatel Alois Jirásek.

V interiéru evangelického kostela zaujmou dvě patra pavlačí

Dnes je město poznamenáno bouřlivým rozvojem hornictví po druhé světové válce, nicméně je zde stále mnoho památek, které stojí za to navštívit při hledání krás Těšínského Slezska. Mimo jiné je v Orlové soubor barokních soch a pěkné jsou procházky v bývalém zámeckém parku. Zámek tady nehledejte, opravdu už neexistuje. Naopak honosný je katolický kostel a mimořádně hodnotný je místní evangelický kostel s dvoupatrovými pavlačemi, které vznikly v době, kdy prostory kostela přestávaly stačit velkému počtu evangelických věřících.

Katolický kostel je významnou dominantou Orlové

V tomto místě stával zámek. Dnes je zde jen parčík.

Poddolování, to je velký problém staré Orlové

Jeden komentář

  1. Na každá tvá další povídání, ať už z našeho či vzdálenějšího místa jsem zvědavá .. 🙂 Díky, Petře .. 🙂

  2. Orlová byla vzdělanostním střediskem regionu, byla zde řada středních škol -české i polské gymnázium, zdravotnická škola, později i pedagogická škola. K této historii je však na internetových stránkách málo materiálů – textů i obrázků, dalo by se říci žádné. Škoda. Myslím, že by se mělo tyto materiál doplnit. A to i v sekci mapy (pohlednicová mapa)

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..