Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

2

Hradec nad Moravicí je místem, kde Ludwig van Beethoven překvapí i dnes

Text a foto v rubrice Tajemná místa a legendy, Z kraje

To se tak procházíte zámeckým parkem v Hradci nad Moravicí a nedaleko obrovité Bílé věže se ozve skladba Pro Elišku od Ludwiga van Beethovena. Hudba se line z obrovského betonového reproduktoru a tak příjemně dotváří zámeckou atmosféru, že slečna jdoucí proti mně začne na tóny tohoto klavírního díla tančit. Neuvěřitelný zážitek z místa, kde Ludwig van Beethoven skutečně pobýval. Jako kdyby se na Hradec vrátil. Dojem tajemna vytváří i to, že hudba zní jakoby z podzemí…

dsc_6683
Beethoven byl bez pochyb geniálním hudebním skladatelem. Musel to být ale taky pěkně výbušný chlapík. Svědčí o tom i jeho návštěvy na Opavsku, kde nejvíce času trávil na zámku v Hradci nad Moravicí. Ostatně, pokud někdo přemýšlí o tom, proč se zdejší mezinárodní festival vážné hudby jmenuje „Beethovenův Hradec“, tak je to proto, že skladatel na zámku skutečně pobýval, koncertoval a také skládal.
Ale zpět k Beethovenovi a jeho pobytu na Opavsku. Poprvé přijel Ludwig van Beethoven v létě 1806 na pozvání knížete Karla Lichnovského. Lichnovští byli jeho velkými mecenáši a on jim za to věnoval mnohé své mistrovské skladby. Pobyl na zámku celkem tři měsíce, ale pak se tvrdohlavý a zarputilý Beethoven s knížetem pohádal a odjel.
Jádrem sporu bylo přání Karla Lichnovského, aby mistr zahrál francouzským důstojníkům, jejichž vojska obléhala Hradec nad Moravicí a které si chtěl kníže naklonit na svou stranu a zabránit tak drancování. Beethoven odmítl hrát Napoleonovým důstojníkům, ostře se pohádal, v návalu hněvu rozbil Lichnovského bustu a údajně nebýt pohotového zákroku hádce přítomného knížete Oppensdorfa, rozbil by i hlavu skutečnému Lichnovskému, a to židlí, kterou v rozčilení uchopil. Dlužno podotknout, že skladateli bylo v té době 36 let, tedy nešlo o nějaký úlet starého muže, spíše chlapa v nejlepších letech a tedy i v kondici.
Beethoven odjel a ubytoval se v Opavě. Knížeti pak ještě napsal dopis, v němž mimo jiné Lichnovskému připomněl, že knížat je na tisíce, ale Beethoven je jen jeden!
Podruhé přijel Beethoven na Hradec o pět let později, tato návštěva byla krátká, ale také se neobešla bez konfliktu. Geniální skladatel se jakožto posluchač účastnil koncertu v kostele svatého Ducha v Opavě, na němž zazněla jeho Mše C dur. Tak byl nespokojen s tím, jak dirigent jeho skladbu vedl, že to nevydržel, vyskočil ze židle, popadl taktovku a koncert řídil sám.
Dnes žije Hradec nejen historií, která je spojena s hudebním géniem. Řeka Moravice tady vytvořila překrásné koryto, které milují vodáci, turisté i bikeři. Ti všichni poznávají tento krásný kraj a příliš neřeší, že tady měl své úlety bouřlivák Beethoven.

Netradiční pohled na zámek v Hradci nad Moravicí.

Netradiční pohled na zámek v Hradci nad Moravicí.

Vstupní brána do zámku.

Vstupní brána do zámku.

Zákoutí u zámku v Hradci nad Moravicí.

Zákoutí u zámku v Hradci nad Moravicí.

Zámecký park nad řekou Moravicí.

Zámecký park nad řekou Moravicí.

Jeden komentář

  1. Pod zámkem je velikánská louka, kde se konaly pionýrské tábory a také podobné masové mládežnické akce. Jako žák 8. třídy základní školy jsem tam jednou rovněž byl. Stany jsme měli všelijaké, žádné podsady a jiný komfort, a celkem dobře jsme se jako nevinné děti bavily do oné noci, kdy se říčka Moravice chtěla stát veletokem. To se jí za několik málo desítek minut také podařilo. A jak – ve stanech náhle tak třicet centimetrů chladné, ba studené vody. Návrší k zámku jsme zdolali v překvapivě krátkém čase a špinaví, mokří a sice trochu vyděšeni, nakonec však rozesmáti, jsme se uchýlili do zámku. Líbilo se tam nejenom Eliškám, neboť bylo mezi námi desítkami žáčků (i pionýrů) dost spolužaček téhož jména, které v hudebních školách musely Pro Elišku drilovat. Možná tehdy mohl vzniknout Nohavicův text na známou melodii – Napil jsem se vody, je mi zle…

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..