Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

1

Opava, perla Slezska, je tajemným místem plným historie

Text a foto v rubrice Z kraje

Petr Bezruč zadumaně sedí a za ním se tyčí věže katedrály. Dva symboly města v jednom pohledu, v jednom záběru objektivu. Slavný rodák a výjimečná místní architektura. I tak se dá vidět Opava, město, které celé voní historií. Bílá perla Slezska, říká se jí pro její krásu. Ale není to jedna perla – je to šňůra poskládaná z perel. Náhrdelník, kde jednotlivé drahokamy jsou tvořeny paláci, kostely, náměstími, ulicemi a domy, v nichž se některé velké osobnosti narodily, a jinými domy, v nichž jiné velké osobnosti bydlely či jen na chvíli zavítaly…

Petr Bezruč, rodák z Opavy, sedí v parčíku nedaleko centra Opavy. Je vytesán z kamene a tváří se zádumčivě.

Petr Bezruč, rodák z Opavy, sedí v parčíku nedaleko centra Opavy. Je vytesán z kamene a tváří se zádumčivě.

Opava ležela na jantarové kupecké stezce. Tímto místem už v dávnověku proudil ze severu na jih jantar a med. Zřejmě i otroci. V opačném směru putovaly výrobky středomořských dílen.

A to ještě jedna z největších historických záhad na své rozluštění teprve čeká. Pokud se ukáže, že pod podlahou kostela svatého Ducha je pohřben Mikuláš II, případně další Přemyslovci, bude to znamenat objev, jaké dnes už na archeology čekají jen zřídkakdy. Zatím je jisté, že pod kostelem opravdu je středověké pohřebiště, a to, že by v něm mohly být ostatky Přemyslovců, je možné. Vždyť Mikuláš II, vnuk Přemysla Otakara II, byl knížetem opavským. Proč by tedy neměl odpočívat právě v Opavě?

Gymnázium, kde studoval Johann Gregor Mendel.

Gymnázium, kde studoval Johann Gregor Mendel.

Příběh opavské větve Přemyslovského rodokmenu ještě čeká na rozluštění. Jiné, které se v Opavě odehrávaly, už dnes vypovídají o síle tohoto města. Například dvě stě let starý příběh, kdy se v Opavě sešly hlavy evropských států, aby na tak zvaném Opavském kongresu hovořily o budoucí Evropě. Přijel tehdy i ruský car Alexandr I, který díky tomu poznal nejen Opavu, ale také nedaleký Hradec nad Moravicí. Právě na lukách kolem zámku v Hradci nad Moravicí car obdivoval mimo jiné i krásná stáda nádherných zdravých ovcí a nakoupil je k sobě do Ruska.

Ale zpět do Opavy. Tady se narodila autorka příběhů o lvici Else, spisovatelka Joy Adamsonová i již zmíněný básník, slezský bard, Petr Bezruč. Na zdejším gymnáziu studoval geniální vědec Johann Gregor Mendel (rodák z nedalekých Hynčic u Vražného), pobýval tady Ludwig van Beethoven a domy stavěl architekt Leopold Bauer (rodák z nedalekého Krnova). Slezské zemské muzeum, které v Opavě sídlí od roku 1814, je nejstarším muzeem v Česku.

Ta historie je dodnes vtesána do mnohých míst tohoto města. Takže nejde jen o nějaký nudný dějepis, který by tady snad návštěvníka čekal. Ta historie se přerodila v krásu současnou, aktuální.

Opavské Zemské slezské muzeum je nejstarším muzeem v České republice. Starší není ani Národní muzeum v Praze.

Opavské Zemské slezské muzeum je nejstarším muzeem v České republice. Starší není ani Národní muzeum v Praze.

Jeden komentář

  1. Je zajímavé,že Opava,vůbec není na seznamu krásných měst ČR!!!Ač tam jsou i opravdvá,“hnízda“!dost jezdím a mohu porovnávat.Totéž je v tabulkách hodnocení,kvality života,kdo sestavuje a jak,tyhle žebříčky?Patriot nejsem,ale mrzí mne,ta neobjektivita.Radnice by s tím,měla něco udělat,nejraději hned.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..