Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

1

Dřevěný kostel v Gutech je půl tisíciletí stará perla lidové architektury

Text a foto v rubrice Z kraje

Letopočet vytesaný nad vstupem do dřevěného kostela Božího Těla v Gutech dává najevo, že tento klenot lidového stavitelství zde stojí od roku 1563! Historikové však nevylučují, že je ještě starší.

Projděte se kolem stavby, která je stará půl tisíce let. Pohlaďte ty statné trámy. Tesaly je sekery starých goralů. Tento kostel je vytesán z obřích kmenů listnatých stromů. Většinou jde o habry, které rostly na březích řeky Olše, tedy Olzy, ještě v době Velkomoravské říše. Už tím je kostel unikátní, protože roubené kostely se stavěly z kmenů jehličnanů, většinou jedlí. Zvon, který dodnes v Gutech vyzvání, je ze šestnáctého století. Když jej na začátku jednadvacátého století ukradl jakýsi neznámý zloděj, zvedla se tak velká vlna nevole, že zloděj zřejmě nechtěl riskovat, že bude se zvonem dopaden a odhodil historický klenot do příkopu u cesty. Tam zvon lidé našli (zloděje nikoliv) a zavěsili zpátky do věže kostela.

Klenot lidové architektury, dřevěný kostel v Gutech u Třince.

Klenot lidové architektury, dřevěný kostel v Gutech u Třince.

Kostel je raritou i z hlediska architektury. Přestože byl několikrát přestavován, zachoval si svůj goticko-renezanční ráz. Interiér zdobí díla umělců ze sedmnáctého a osmnáctého století. A kolem celé stavby se zachoval zastřešený ochoz, který chránil věřící před deštěm.

Krásná tesařská práce v podobě dřevěné šindelové střechy.

Krásná tesařská práce v podobě dřevěné šindelové střechy.

Proti dešti chránil věřící tento zastřešený ochoz.

Proti dešti chránil věřící tento zastřešený ochoz.

Jeden komentář

  1. Tak a už békl, kdo ho do ted nevidel tak má smolu. Tak praví Eso_Jima

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..