Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

1

V Kravařích oplakala Marie Terezie kus prohraného Slezska

Text a foto v rubrice Z kraje

Projděte se zámeckým parkem v Kravařích a zkuste se trochu zasnít. Jakmile se vám začnou vybavovat ladné komtesy v dlouhých nazdobených róbách s klobouky na hlavách a s paraplíčky v něžných ručkách a pánové v dobových husarských uniformách, kteří cválají v koňských sedlech či sedí v kočárech, jste na správné myšlenkové vlně. Pokračujte dál a představte si císařovnu Marii Terezii. Vskutku tady byla a co více – právě tady, v zámeckém parku v Kravařích, seděla pod ořešákem. A plakala.

Zámek Kravaře je místem pro romantické procházky v přírodě.

Zámek Kravaře je místem pro romantické procházky v přírodě.

Pokud si tu scénu představujete, tak jste se v myšlenkách přenesli do poloviny osmnáctého století. Marie Terezie tehdy (přesně to bylo v roce 1742) prohrála válku s Pruskem a přišla o kus Slezska. A tak přijela do kravařského panství, aby se podívala, o co přichází. Tady seděla a tady plakala. Tak praví legenda. Dnes už ten původní ořešák v zahradě neroste, před pár lety jej museli pokácet, ale vzpomínka na to, jak pod ním císařovna, jinak prý docela drsná paní, ronila slzy, roste dál.

Zámek a ořešák.

Zámek a ořešák.

Není divu, že Marie Terezie plakala právě tady. Kravaře leží na samotné hranici Moravy a Slezska a po prohrané válce vše, co leželo za řekou Opavou, připadlo Prusku. Včetně Kravař. Dnes už jsou Kravaře opět součástí České republiky, byť Marie Terezie se z toho už poradovat nestihla. A barokní zámek s parkem patří k nejkrásnějším v Moravskoslezském kraji. Pokud tedy chcete poznat život šlechty, určitě se vydejte na některý ze zámeckých návštěvnických okruhů.
Nebo se projděte parkem, který byl původním lužním lesem. Až v době baroka byl střižen podle anglických parků a dnes láká k procházkám a posezení s výhledem na zámek. Místo šlechtičen s paraplíčky tady budete spíše potkávat nažehlené hráče golfu s jejich vozíčky a místo oficíra na koni se kolem vás může prohnat spíše cyklista. Vrátili jste se přece do současnosti.
A tak, když jste už zpátky v dnešních časech, vězte, že v parku roste na sto druhů stromů a keřů a některé z nich jsou starší, než 200 let. Ten ořešák (přesně ořešák černý), pod nímž ronila slzy Marie Terezie, byl skácen v roce 2011 a části jeho obrovského kmene najdete v zámeckém parku. Na místě, kde rostl, vysadili nový strom. Jako vzpomínku na slzy císařovny. Císařovny, která tady přišla o kus krásné země…

Letecký snímek na zámek Kravaře. Shora vypadá zámek jako dobře nazdobený dort...

Letecký snímek na zámek Kravaře. Shora vypadá zámek jako dobře nazdobený dort…

Zámek v Kravařích.

Zámek v Kravařích.

Jeden komentář

  1. Než jsem otevřel tuto stránku, internetoval jsem po zpravodajství. Nevím proč, ale dobře mi z toho nebylo. A najednou jako hvězdičku útěchy otevřu tuto milou, poetickou a působivě napsanou brož. Tož děkuji.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..