Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

1

Ondřejník nabízí pohodovou procházku s parádními výhledy na Lysou horu

Text a foto v rubrice Z kraje

Takový pohled na Beskydy a na vesnice v podhůří, jaký je z Ondřejníku, najdete málokde. Ondřejník je samostatná hora, údolím oddělená od hřebene Beskyd a díky tomu umožňuje, aby se turisté ne celý pás beskydských hor podívali pěkně z odstupu. Proto je tento výlet po trase vyznačené modrými medvědími tlapkami výpravou za krásnými výhledy.

Kaple svatého Antonína Paduánského na Ondřejníku. Prý odtud vede tajná chodba, kterou zbojník Ondráš prchal až k Lysé hoře.

Kaple svatého Antonína Paduánského na Ondřejníku. Prý odtud vede tajná chodba, kterou zbojník Ondráš prchal až k Lysé hoře.

Kaple na Ondřejníku
Když manželé Látalovi z Ostravy postavili ve třicátých letech minulého století na Ondřejníku chatu Solárka, rozhodli se, že na nejkrásnějším místě vystaví ještě malou kamennou kapličky. Bylo by těžké najít na Ondřejníku místo s lepšími výhledy, než je to, kde dodnes stojí kaple svatého Antonína Paduánského. Proto je dobré tady posedět a pokochat se výhledy na Lysou horu i pohledem do údolí.
Ale ještě něčím tato kaple přitahuje. Právě tady prý ústila chodba, kterou z Lysé hory prchal se svým lupem zbojník Ondráš. No, když vidím, jak daleko Lysá hora odtud je, nedovedu si představit, že by podzemím vedly jeskyně, tunely a skrýše až sem. Ale nemusím věřit jen tomu, co vidím…

Ovečky pod Ondřejníkem se mohou kochat pohledy na Lysou horu. Ale asi je zajímá spíše, jaká je tráva.

Ovečky pod Ondřejníkem se mohou kochat pohledy na Lysou horu. Ale asi je zajímá spíše, jaká je tráva.

Radhošť ze Skalky
Další trasa vede po starých lesních cestách až na vrchol zvaný Skalka. Není to žádná nuda, protože na mnoha místech budete mít výhledy na královnu Beskyd, na Lysou horu. V jednom místě je ideální zastávka u obřího mraveniště, které je dokonce opatřeno popisem toho, co mravenci lesní dělají, jak žijí a proč zrovna tady jsou.
Nejvyšším bodem trasy je další místo s výhledy na Beskydy, vrchol zvaný Skalka. Stojíte na balvanech a vnímáte krásu další části těchto hor: podle kaple je jasně poznat Radhošť, vpravo od něj podle nové rozhledny je dnes už jasně rozpoznatelný vrchol Velkého Javorníku.
Další místo s výhledy na Lysou horu je od koliby na Opálené a touto trasou se dá dojít zpět až ke kapli na Ondřejníku. A tam můžete třeba přemýšlet o tom, kde vlastně leží Ondrášům poklad…

Více o trasách po medvědích stopách najdete na webu: http://www.pomedvedichtlapkach.cz/

Mraveniště mezi Ondřejníkem a Skalkou.

Mraveniště mezi Ondřejníkem a Skalkou.

Portáši chránili hranici českého království před pašeráky z Uher. Dnes zdřevěněli - jsou z nich dřevěného sochy.

Portáši chránili hranici českého království před pašeráky z Uher. Dnes zdřevěněli – jsou z nich dřevěného sochy.

Lysá hora z Ondřejníku.

Lysá hora z Ondřejníku.

Jeden komentář

  1. V mé paměti je ještě existence hotelu Solárka. Byl to jeden z mých turistický cílů, po odpočinku, pak ještě výstup na Skalku.Zajímavé byly i Silvestry na Solárce. Obě lokality mají v sobě něco neobvyklého spojeného s úžasnými výhledy. Po vyhoření Solárky jsem tam jezdil na lyže, byl tam už primitivní vlek.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..