Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

4

Po stopách husitů středověkým městem Odry

Text a foto v rubrice Z kraje

Není v Poodří ani v celém Moravskoslezském kraji místo, které by bylo tolik spojeno s historií husitských válek, jako město Odry a jeho okolí. Proto mi to nedá a věrný jménu svých předků začínám s poznáváním krás Oder u husitské bašty v jedné z bočních uliček nedaleko náměstí. Jméno mého rodu zde i po půl tisíciletí otevírá dveře: „Pojď, bratře Žižko, ukážu ti Odry,“ zaradoval se znalec místní historie Květoslav Wiltsch, když jsem před ním vyslovil své jméno, poté, co jsem jej objevil v místní historické šatlavě, zvané dodnes jako „katovna“.

Husitská bašta se dochovala do dnešních časů.

Husitská bašta se dochovala do dnešních časů.

Místo, kde stojí část původního opevnění z patnáctého století, voní středověkem. Jak je možné, že asfaltová silnička najednou přechází v kamennou dlažbu? Jako kdyby i asfaltéři cítili, že staré dobré věci se prostě do asfaltu nezalévají.

Katovna byla místem, kde sídlil oderský kat.

Katovna byla místem, kde sídlil oderský kat.

Když se zastavíte, dojde vám (částečně i díky vyprávění pana Wiltsche), že domy okolo vypadají hodně podobně, jako v době husitských válek. Zdi domů kopírují dávné opevnění města. Dokonce i balkon jednoho z baráků je asi přesně tam, odkud obránci metali kameny a stříleli šipky ze svých kuší na nepřátelská vojska plížící se obrannými příkopy. Hradby musely být tak vysoké, aby z nich bylo vidět až dolů, do příkopů pod hradbami. I člověk, který vládne jen minimální špetkou fantazie, si dovede vybavit, jak hradba pokračovala dál a chránila celé město.

Kostel v Odrách

Kostel v Odrách

Právě tady se zachovala i bašta, o které se píše ve všech průvodcích Moravskoslezským krajem. Pokud si pod pojmem „bašta“ představujete nějakou věž, tak tato stavba je spíše bouda – budka. Půlkruhová stavba vybíhá mimo hradební zdi a je jasné, že ze střílen mohli husité dokonale kontrolovat příkop pod hradbami. Dnes je tady pidimuzeum starých lahví a výrobků středověkých cihelen. Cítit je tu ředidlo, což je prý pozůstatek na práci místního malíře, který tady míval svůj ateliér. No, tady se to muselo malovat…

Husitská bašta v jedné z uliček Oder. Dnes je v ní minimuzeum.

Husitská bašta v jedné z uliček Oder. Dnes je v ní minimuzeum.

Bašta je vzpomínkou a dokladem doby, kdy Odry dobyla husitská vojska. Husité v Odrách zřídili centrum svého hnutí, poté, co město v roce 1427 ovládl husitský hejtman Jan Tovačovský z Cimburka. Pobýval tady dokonce litevský kníže a jeden z kandidátů na českého krále, Zikmund Korybutovič. Husité Odry opustili až po prohrané bitvě u Lipan.

Z věže v Pohoři je vidět Praděd i Lysá hora.

Z věže v Pohoři je vidět Praděd i Lysá hora.

Další připomínku husitské doby najdete na kopci u nedaleké obce Pohoř. Na kopci stojí replika strážní věže, kterou husité používali k obraně měst. Stojí za to sem dojít a vystoupat až na vyhlídkovou plošinu, odkud je „špicový“ výhled na Lysou horu v Beskydech i na Praděd v Jeseníkách. Svou tradici si připomínají Odry i ve svém městském znaku. Je na něm vyobrazena přesně ta věž, na kterou můžete vyjít na kopci u Pohoře.

Odry se za svou husitskou minulost nestydí…

Jeden komentář

  1. Skvělý námět na výlet …. vyhlídka bude na prvním místě … 🙂 díky

  2. Vyprávění by celkem ušlo až na maličkost, že v oderské Katovně nikdy nesídlil kat. Katovna sloužila pouze jako vězení.

  3. Já komentovat budu jen první komentář, a to souhlasně, na druhém snad až tak tolik nezáleží, neboť paměntník těch dob, kdy byly katovna plně funkční, možná paměť necvičil dosti usilovně a nebo byl ještě velmi mladý.. A jinak – jako vždy pěkně čtivé, milé a také veselé…

  4. Umí, Petr umí

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..