Kraj mého srdce


Moravskoslezský kraj je místo, kde to mám rád a kam se vždy rád vracím i z dalekých cest. Užijte si kraj i svět mýma očima

5

Lužní lesy podél Odry změnily barvu – pokryly je koberce sněženek

Text a foto v rubrice Z kraje

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek. Pro radost lidí, kteří vyrážejí do chráněné oblasti Poodří, aby ohříváni prvními paprsky jarního slunce obdivovali probouzející se přírodu.

Krajina rybníků nedaleko Ostravy

Krajina rybníků nedaleko Ostravy

 

Příchod jara v podobě nekonečné sněženkové záplavy opravdu přitahuje tisíce lidí. Přivábí je sem pravidelně nejen onen přírodní zázrak v podobě sněženkového koberce, ale taky možnost pozorovat labutě a kačenky, racky a volavky a spoustu dalších vodních ptáků. Asi nejvíce obdivované jsou labutě, které pravidelně připlouvají až k pěšině procházející tímto vodním rájem. Takže sedíte na hrázi rybníka a sledujete labuťáka z takové blízkosti, že vidíte i kapky vody, jak stékají po jeho navoskovaném peří…

Labutě jsou jednou z nejznámějších "atrakcí". Zastavují se u nich pěší i cyklisté.

Labutě jsou jednou z nejznámějších „atrakcí“. Zastavují se u nich pěší i cyklisté.

Labutě na rybníku u Jistebníku

Labutě na rybníku u Jistebníku

I sasanky kvetou v okolí Jistebnických rybníků

I sasanky kvetou v okolí Jistebnických rybníků

Jistebnické sněženky

Jistebnické sněženky

Poodří je jedním z mála míst v zemi, které kopíruje poměrně zlenivěle tekoucí tok řeky a přitom je natolik unikátní, že stálo za to zřídit tady přírodní rezervaci. Většinou se nějakého stupně ochrany dočkaly horské oblasti, kde se potoky a řeky ještě valí z kopců, skáčou po kamenech, vytvářejí vodopády, zurčí, stříkají, prskají a všemožně jinak pro potěchu oka turistova dovádějí. Lužní lesy napájeny Odrou jsou na první pohled nudné (ctěný čtenář snad promine, že takto lze vůbec o přírodě hovořit). Ale uznejte sami – voda ani nezurčí ani netvoří jinde tak obdivovaná zákoutí s křišťálově čistou vodou. Přesto zde Odra vytvořila zázrak a vodní ráj – lesy podél Odry si totiž zachovaly svůj původní ráz – nejsou poznamenány „zušlechťující“ činností člověka. Díky tomu mělo smysl zakonzervovat toto místo v jeho poměrně ryzí podobě.

Bílou barvu sněhu vystřídala bílá barva sněženek

Bílou barvu sněhu vystřídala bílá barva sněženek

A jak je to vlastně možné, že tyto roviny rozkládající se v přímém sousedství průmyslové Ostravy zůstaly po generace neobhospodařovány a s výjimkou rybníků tady nevzniklo nic, co by přírodní ráz zničilo? Důvod je prostý: Odra, valící se z hor, se tady pravidelně vylévá ze svých břehů. Rozlévá se do široké nivy a díky tomu, že není sevřena do uměle vytvořeného koryta, zavlažuje louky a lesy. Mimo jiné je to přirozená ochrana Ostravy před velkou vodou, než by se Odra přivalila při povodni do města, rozlije se do krajiny. Kdyby byla sevřena v korytě z betonu a kamene, přihnala by se do města v největší síle. Mimo jiné to ale znamená, že lidé tady nepostavili domy a nezřídili pole. Komu by se chtělo prchat tak často před stoupající vodou nebo kdo by chtěl stavět domy na kůlech, jako někde v deltě Mekongu, že?

Životodárná řeka Odra vytváří podmínky pro život rostlin a živočichů

Životodárná řeka Odra vytváří podmínky pro život rostlin a živočichů

A tak dnes je zde jedna z nejcennějších přírodních rezervací v rámci Evropy. S vodní faunou a florou. Jo, a pozor – sněženky (stejně jako další druhy kytek) netrhat – jste v chráněné krajinné oblasti a když už vydržela v původní podobě tolik generací, snad by se ji mohly dožít i generace příští. To zní logicky, nebo ne?

Jeden komentář

 1. Moc krásné fotografie. A krásný článek. V Poodří je opravdu výjimečná příroda, kdo má oči a uši nemůže uvěřit, že je poblíž Ostravy.Na kole jsem sjel kolem Odry od Budišovic nad Budišovkou (kus toku je bohužel ve vojenském prostoru) až po Bohumín. Až po Ostravu je Odra a její okolí kusem nádherné přírody, bohužel dál je to katastrofa. Natažené koryto vystlané kameny. Tak je to psáno i v tomto článku. Asi aby nedocházelo k povodním. Myslím si, že to není dobré, voda rychle odteče, nemá šanci aby vsákla do země a v době sucha je zle. Naši předkové nechaly řeky na pokoji a v zátopových oblastech pásli dobytek a pěstovali trávu. Doufám, že budeme natolik rozumní, že zachováme dosavadní stav.

  • Děkuji za komentář a souhlas s tím, jak jsme (myslím my, lidé) napřímili koryta řek a pak se divíme, když voda prosviští, nabere rychlost a pak někde ničí majetky…

 2. Sespsáno pěkně, citlivě a navíc hezky.

 3. Odra pramení v Oderských vrších. Nevěděla jsem, že jsou to jak Vy píšete Jeseníky. 🤨

  • Dobrý den.
   Oderské vrchy patří do Nízkého Jeseníku.
   Podřazené jednotky Nízkého Jeseníku: Brantická vrchovina, Bruntálská vrchovina, Domašovská vrchovina, Oderské vrchy, Slunečná vrchovina, Stěbořická vrchovina, Vítkovská vrchovina, Tršická pahorkatina

   Možná vás taky překvapí, že například kopec Landek v Ostravě je součástí pohoří Nízkého Jeseníku – je to jeho nejvýchodnější část.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..